Quinoa – komosa ryżowa

Egzotyczna quinoa, czyli po naszemu komosa ryżowa, uprawiana jest w górskich rejonach Ameryki Południowej od 5 000 lat. Popularność na świecie zdobyła jednak dopiero w latach 80-tych XX wieku, kiedy to odkryto jej niezwykłe właściwości zdrowotne. Okazało się, że jest prawdziwą bombą białkową i witaminową! Zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne, których człowiek nie jest w stanie sam wytworzyć, więc musi je dostarczać w pożywieniu.

Składniki odżywcze komosy ryżowej.

Quinoa zawiera cynk, potas, magnez, żelazo, miedź, mangan, witaminy z grupy B oraz witaminę E. Nic więc dziwnego, że jej nazwa wymawiana, jako 'kin-ła’ w miejscowym języku oznacza 'matka zbóż’. W dzisiejszych czasach dodatkową jej zaletą jest też brak glutenu i niski indeks glikemiczny.

Saponiny.

W skorupce komosy znajdują się saponiny, które mają lekko gorzki smak, w niewielkich ilościach działają przeciwzapalnie i przeciwgrzybicznie, ale w nadmiarze mogą utrudniać wchłanianie składników odżywczych i rozrzedzać krew, dlatego przed ugotowaniem trzeba ją dobrze przepłukać na sitku. Dostępne na rynku ziarna co prawda pozbawione są już łupinki, ale mimo wszystko warto ją przepłukać.

Najczęściej spotyka się odmianę białą i czerwoną, które różnią się smakiem. Niestety nie jest uprawiana w Polsce, co sprawia, że jest dosyć droga.

Komosa w Polsce.

W Polsce występują za to jej bliskie krewniaki, głównie komosa strzałkowata, która traktowana jest jako chwast, bo przeważnie rośnie przy drogach i na śmietniskach, oraz komosa biała, zwana też lebiodą. Kiedyś była najchętniej spożywaną dziko rosnącą rośliną, jadano zarówno jej nasiona, jak i liście. W XIX wieku jej popularność spadła, bo zaczęto ją kojarzyć z czasami wojen i biedą. Obecnie mało kto ją zna i pamięta. Do tej pory jest jednak powszechnie serwowana w restauracjach w Chinach i Japonii.

Quinoa

Dodaj komentarz