Quinoa – komosa ryżowa

Quinoa – komosa ryżowa, uprawiana jest w górskich rejonach Ameryki Południowej od 5 000 lat. Popularność na świecie zdobyła jednak dopiero w latach 80-tych XX wieku, kiedy to odkryto jej niezwykłe właściwości zdrowotne. Okazało się, że jest prawdziwą bombą białkową i witaminową! Zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne, których człowiek nie jest w stanie sam wytworzyć, więc musi je dostarczać w pożywieniu.

Quinoa – komosa ryżowa – składniki odżywcze.

Quinoa zawiera cynk, potas, magnez, żelazo, miedź, mangan, witaminy z grupy B oraz witaminę E. Nic więc dziwnego, że jej nazwa wymawiana, jako 'kin-ła’ w miejscowym języku oznacza 'matka zbóż’. W dzisiejszych czasach dodatkową jej zaletą jest też brak glutenu i niski indeks glikemiczny.

Saponiny.

W skorupce komosy znajdują się saponiny, które mają lekko gorzki smak, w niewielkich ilościach działają przeciwzapalnie i przeciwgrzybicznie, ale w nadmiarze mogą utrudniać wchłanianie składników odżywczych i rozrzedzać krew, dlatego przed ugotowaniem trzeba ją dobrze przepłukać na sitku. W sklepach najczęściej dostępna jest komosa bez łupinki, ale mimo wszystko warto ją dobrze przepłukać.

Najczęściej spotyka się odmianę białą i czerwoną, które różnią się smakiem. Niestety nie uprawia się jej w Polsce, co sprawia, że jest dosyć droga.

Komosa w Polsce.

W Polsce występują za to jej bliskie krewniaki, głównie komosa strzałkowata, która traktowana jest jako chwast, bo przeważnie rośnie przy drogach i na śmietniskach, oraz komosa biała, zwana też lebiodą. Kiedyś była najchętniej spożywaną dziko rosnącą rośliną, jadano zarówno jej nasiona, jak i liście. W XIX wieku jej popularność spadła, bo zaczęto ją kojarzyć z czasami wojen i biedą. Obecnie mało kto ją pamięta z tamtych czasów. Do tej pory jest jednak powszechnie serwuje się ją w restauracjach w Chinach i Japonii.

Dodaj komentarz