Mata do jogi Utupluti – recenzja

Rynek mat do jogi rozwija się coraz bardziej. Na polskim rynku pojawiają się nowe firmy, które produkują maty konkurujące jakością z najlepszymi światowymi producentami. Najnowszą marką na polskim rynku jest marka Utupluti, która produkuje maty, jakością odpowiadające marce Lululemon. Marce o takiej światowej klasie, że nawet nie ma przedstawicielstwa w Polsce. Najbliższy sklep jest w Berlinie, a my możemy kupić te maty tylko online. I nie jest to złośliwość. Marka ta otwiera swoje sklepy, tylko w wyjątkowo prestiżowych lokalizacjach. Wspierając polskie marki, postanowiłam przetestować nową matę Utupluti.

Mata do jogi Utupluti.

Wygląd: Maty dostępne są w czterech opcjach kolorystycznych: czarne, niebieskie, fioletowe i zielone. Można też wybrać jeden z dwóch wzorów: gładkie, tylko z logo, lub ze wzorem przepieknej mandali wraz z delikatnymi liniami pomagającymi w precyzyjnym ustawieniu się w pozycji.

Faktura i przyczepność: Z jednej strony maty mamy powłokę poliuretanową, która jest gładka, ale ma właściwości klejące. Dzięki temu im bardziej się pocimy, tym bardziej mata staje się antypoślizgowa. Z drugiej strony mamy powłokę kauczukową, która jest chropowata, dzięki czemu zapewnia dobrą przyczepność do podłoża. Ta strona również ma znakomite właściwości antypoślizgowe i na niej również możemy ćwiczyć. Lubię tego typu maty, które dają możliwość wyboru. Ja czasem lubię ćwiczyć na gładkiej powierzchni, a czasem na chropowatej.

Wytrzymałość:  Mata jest solidna i ciężka. Na pewno starczy na lata, choć powłoka poliruetanowa z czasem będzie się wycierać i stawać się coraz mniej przyczepna dla osób, które się mniej pocą. Jest to jednak cecha wszystkich mat o takiej konstrukcji, niezależnie od ich ceny i producenta. Dobrze, że w razie czego można też ćwiczyć na drugiej stronie i w ten sposób przedłużyć żywotność maty.

Wymiary: Mata ta ma 5 mm grubości, 183 cm długości i 68 cm szerokości.

Waga: Jest to mata solidna i przez to dość ciężka, bo waży 3 kg, także polecam ją raczej do stacjonarnej praktyki, a nie do przemieszczania się z nią po mieście.

Higiena: Mata nie nadaje się do prania w pralce. Można ją tylko przecierać mokrą ściereczką albo ściereczką namoczoną wodą z octem.

Cena: 240-290 zł

utupluti

Podsumowanie:

Ja wybrałam matę w kolorze czarnym, ponieważ jaśniejsze kolory szybciej się brudzą. Wybrałam też wersję ze wzorami, bo lubię czasem sprawdzić sobie symetrię ustawienia się w pozycji, a poza tym uznałam, że ten wzór mandali jest przepiękny.
Jest to świetna mata, o znakomitych właściwościach antypoślizgowych. Jakością odpowiada światowej klasy markom, a do tego jest sprzedawana w naprawdę przyzwoitej cenie. Bardzo ją polecam!

Maty Utupluti możecie zamówić tutaj

4 myśli na temat “Mata do jogi Utupluti – recenzja

  1. Mata jest faktycznie super, ja uwielbiam ją za niebieski kolor i super przyczepność. 🙂 Na początku wybrałam matę z Decathlonu z twojego polecenia, ale była strasznie długo niedostępna i już straciłam nadzieję na fajną matę w przystępnej cenie, aż tu nagle trafiłam na twoja recenzję maty utupluti. Cudo! Jak ja się cieszę, że trafiłam na twojego bloga 😀 Dziękuję, za pomoc w wyborze, dzięki któremu wróciłam do praktyki <3

  2. Czytałam twoje opinie, najpierw myślałam o jade harmony ale już sama nie wiem 🙂 zależy mi bardzo na przyczepności ale też żeby mata jednak pożyła dłużej niż rok… Utupluti dorówna jade harmony? 🙂

    1. Ogólnie jakościowo tak, ale będą to zupełnie inne wrażenia dotykowe. Jedna jest gładka, druga lekko chropowata. Jedna się ściera, druga się kruszy. Kwestia preferencji. Jade jest produkowana w USA i nie ma żadnego tańszego odpowiednika, w przeciwieństwie do mat produktowanych w Chinach, bo wtedy nie ma znaczenia czy jest to Liforme, czy Joy in Me, czy Utupluti 🙂

Dodaj komentarz