Kakao ceremonialne

Kiedy nazywamy kakao ceremonialnym?

Kakao ceremonialne nie jest żadną tajemniczą substancją odurzającą. Powstaje z tej samej rośliny, z której powstaje kakao spożywcze. Różni się tylko sposobem uprawy i sposobem przetwarzania. Kakao ceremonialne musi być uprawiane ekologicznie i etycznie. Jest zbierane i przygotowywane do spożycia z miłością i respektem. Najlepiej, gdy jest to jeden z dwóch gatunków Crillo albo Trinitario, ponieważ one mają największą koncentrację dobroczynnych składników poprawiających nastrój. O niezwykłych własciwościach kakao pisałam także tutaj.

Ceremonialne kakao nie jest poddawane mocnej obróbce. Najpierw jest zbierane i fermentowane, a następnie jest suszone na słońcu, albo delikatnie prażone w niskich temperaturach. Potem jest ręcznie obierane i mielone w kamiennym naczyniu. Nie jest odtłuszczane, dzięki czemu zachowuje wszystkie swoje właściwości. Proces mielenia powoduje uwolnienie tłuszczu z komórek, co ułatwia wchłanianie dobroczynnych składników. Z tak przetworzonych ziaren formuje się pastę i nie dodaje się do niej żadnych dodatkowych składników.

Kakao w proszku też może być wartościowym produktem, o ile nie jest mocno przetworzone. Ważne jest, żeby było surowe i nie było odtłuszczone. Wbrew powszechnemu przekonaniu, producenci odtłuszczają kakao nie dla naszego zdrowia, a dla obniżenia kosztów produkcji, bo tłuszcz kakaowy jest najdroższy. Niestety przez to odtłuszczanie kakao traci najcenniejsze składniki, a ponadto, te co zostają są gorzej przyswajane.

Dodatkowo sklepowe kakao jest zwykle alkalizowane, przez co ma ciemniejszy kolor i lepiej się rozpuszcza. Na skutek alkalizacji jest też mniej gorzkie i mniej kwaśne, ale traci dużą część cennych składników.

Jak przygotować kakao ceremonialne?

Tradycyjnie kakao ceremonialne rozpuszcza się w gorącej, ale nie wrzącej wodzie (70-80 C) ze szczyptą chili. Jeśli chcemy, żeby miało gładką konsystencję i ładną piankę, to warto jest je zmiksować. Można dodawać cynamon, imbir lub jakiś naturalny słodzik: miód, syrop klonowy, cukier kokosowy lub daktyle. Nie poleca się dodawania zbyt dużej ilości substancji słodzacych, ponieważ podniesienie się poziomu cukru, może być bardziej odczuwalne niż efekty kakao. Nie powinno się też łączyć napoju z mlekiem krowim, ani sojowym, bo zmniejsza to wchłanianie składników odżywczych. Aby maksymalnie odczuć ceremonialne właściwości kakao najlepiej jest pić je na pusty żołądek, nie stosując żadnych innych stymulantów, jak kawa, alkohol, czy papierosy.

Aby kakao miało swoje ceremonialne właściwości ważne jest, żeby pić je w spokoju i z intencją. Warto zadbać o przestrzeń dookoła siebie, można włączyć muzykę, zapalić świeczki itp. Zazwyczaj efekty odczuwalne są po 20-30 minutach i utrzymują się przez 2-4h.

Jeśli pijecie kakao w dużych dawkach, to pijcie jednocześnie dużo wody, w przeciwnym razie możecie doświadczyć delikatnego bólu głowy. Jeśli to nastąpi, pijcie więcej wody następnym razem, albo zmniejszcie dawkę.

kakao ceremonialne

Jak produkuje się kakao ceremonialne i kakao spożywcze.

Kakao ceremonialne: fermentuje się je w małych porcjach, delikatnie podgrzewa, ręcznie obiera, mieli w podgrzanym młynku (aby rozpuścić i dobrze wymieszać tłuszcz) i z tego powstaje pasta.

Kakao spożywcze: fermentuje się w dużych porcjach, praży, mechanicznie obiera i mieli, oddziela się masło kakaowe, a resztę się proszkuje.

Ja zakochałam się w kakao będąc na Bali i od tego czasu zaczęłam zgłębiac temat i piję je prawie codziennie. Polecam 🙂

Dodaj komentarz